Autosedačka určitě patří k základní dětské výbavičce, je jednou z věcí, kterou musíme mít přichystanou už předtím, než jdeme do porodnice, respektive pokud tomu tak není, musí ji pak manžel honem sehnat, aby nás měl jak odvézt domů. Pokud tedy nepojedeme s kočárkem pěšky, což dnes moc často k vidění nebývá. Autosedačka pro děti se musí ze zákona použít pro všechny děti, které neváží více než 36 kg a neměří více než 150 cm. Každé dítě do 36 kg a 150 cm tedy musí být po dobu jízdy v automobilu umístěno v autosedačce, která odpovídá jeho kategorii (váhové, věkové apod.). Nejmenší děti pak spadají do kategorie značené 0, 0+ nebo 0+ & 1.
Skupina 0 značí autosedačky určené přímo pro novorozence, zahrnuje děti od 0 do 10 kg, od narození zhruba do 6 měsíců. Jedná se o autosedačky, které umožňují miminku cestovat v úplném lehu. Takovou autosedačkou je třeba Baby-Safe Sleeper značky Römer. Pro cestování miminek je možné využít také další autosedačku – korbičku, tentokrát od firmy Jané, jmenuje se Jané Transporter a je určena také pro děti od 0 do 10 kg. Nespornou výhodou takovýchto autosedaček je, že máme vlastně autosedačku a korbičku na kočárek v jednom. Navíc se jedná o korby velmi pohodlné, kde je miminku dopřáno ležet v přímé rovině. Podobnou autosedačkou je pak Casualplay Prima. Ta se dá také jednoduše nacvaknout na kočárek a použít jako korbička.

Autosedačka Römer Baby-Safe Sleeper 2014 - Black Thunder

Skupina 0+ pak zahrnuje autosedačky k váhové kategorii 0-13 kg, pro děti od narození do 12 až 15 měsíců. Tyto sedačky jsou poutané proti směru jízdy. Firma Römer nabízí autosedačky Baby-Safe plus SHR II a Baby-Safe plus II. Sedačky je možné umístit do automobilu pomocí bezpečnostních pásů, ale také pomocí základen, isofixu. Další autosedačky v této skupině jsou například: Casualplay – Baby Zero, Chicco – Auto-Fix Plus, Cybex Aton, Maxi Cosi – Cabriofix, Storchenmuhle – Twin 0+ apod.
Skupina 0+ & 1 představuje určitý kompromis. U Britaxu se jedná o autosedačku umísťující se proti směru jízdy u nejmenších dětí (do 13 kg), po směru jízdy u větších dětí (od 9 do 18 kg), která je určena pro děti od narození do doby předškolního věku, tedy vhodná pro váhovou kategorii 0 až 18 kg, od narození do 4 let. Společnost Britax Römer nabízí v této skupině autosedačku First Classe. Další autosedačky v této skupině: Chicco – Proxima, Fisher Price Cosmo, Inglesina Marco Polo, Inglesina Moovy, Cam Gara apod.
Autosedačky pro nejmenší jsou většinou opatřeny tzv. novorozeneckou vložkou, která je určena pro ta nejmenší miminka. Dopřává jim pohodlnou a bezpečnou jízdu uzpůsobenou jejich malému vzrůstu. Navíc lépe ukotvuje jejich hlavičku tak, aby se jim netřásla ze strany na stranu, když ji ještě neumí držet.
Všechny autosedačky musí splňovat přísné normy, navíc jsou velmi často podrobovány různým testům, crash testům apod. Tím nejznámějším bude určitě test časopisu dTest, který je pravidelně opakován, což umožňuje obsáhnout i další a nové modely autosedaček. Pokud porovnáte výsledky crash testů, doporučení prodejců, parametry vašeho automobilu a zkušenosti vašich známých s autosedačkami, určitě vyberete tu správnou.

 

Karla M., Praha