Než se miminko narodí, poohlížíme se po dětských výrobcích, které by mu mohly ten pobyt na světě zpříjemnit, a také ho něčemu naučit. Mezi takové dětské zboží patří beze sporu také dětské hrazdičky. Hrazdičky jsou vlastně plastové či dřevěné hrazdy, které stojí nejčastěji samostatně, pokud tedy nekoupíte některou z hrazdiček určených k připevnění na kočárek, houpací lehátko či na dětskou postýlku.

Hrazdička by tedy měla být především dostatečně stabilní. Po zkušenosti s prvním dítětem bych dodala, že by mohla být také omyvatelná. Přece jen ji pak dítko pár měsíců používá, tak by se měla dát dobře udržovat. Pokud už nebude celoplastová, tak alespoň, aby se daly zavěšené hračky odejmout a vyprat v pračce. Dobrá údržba je základem každé správné dětské hračky.

Hrazdičky
se používají tak, že se postaví na pevnou plochu, třeba na hrací deku, na dětské puzzle na zemi, na silnější koberec na zemi apod. Na podložku se položí miminko a nad dítě se umístí hrazdička. Miminko pak může zkoumat hračky, které má přímo nad sebou, postupem času se jich snaží dotýkat rukama a nějak je uchopit. Zkoumá tak, co má přímo před sebou, snaží se k tomu dostat ještě blíže. Odrostlejší miminka si pak často u hrazdičky hrají v sedě, případně dokonce u hrazdy stojí nebo se o ni opírají. Z toho důvodu bychom měli tedy pořizovat hrazdičku vskutku kvalitní a stabilní.

Zaujala mě Plastová dětská hrazdička s chrastítky od Simba Baby. Tato hrazdička je velmi jednoduchá, to znamená, že není nijak extrémně přeplácaná. Přesto se domnívám, že bude dítě velmi bavit. Je opatřena chrastítky, které se dají odejmout a dát dítěti přímo do ruky. Taková hrazda bude dítě bavit dlouho, a ještě taky dlouho vydrží, je stabilní, dá se skvěle udržovat, stačí čas od času otřít vlhkým hadříkem. Hrazdička je rozkládací, nezabere tedy mnoho místa, dá se s ní i cestovat. Můžete ji i přenášet složenou, navrchu má takové plastové držátko. Je vybavena mnoha barevnými chrastítky, a to jak nad hlavičkou dítěte, nahoře u hrazdičky, tak i po stranách dítěte, tedy na bocích hrazdičky. Pokud máte hračky umístěné takto po stranách, dítko to přímo vybízí, aby se k nim otáčelo, snažilo se tedy ležet i na boku, případně se přetáčet celé ze strany na stranu. Taková hrazdička tedy podněcuje nejen zrakový a hmatový vývoj, ale také pohybové schopnosti dítěte. Hrazdička je určena již pro děti od narození, což je určitě také výhoda. Není to jedna z těch hraček, kterou koupíte a která vám pak doma leží, než vaše dítko dosáhne doporučovaného věku.

Někdo by si řekl, že kupovat dětskou hrazdičku je zbytečnost. Ale já si to nemyslím. Taková dětská hrazda dokáže dítko dlouho zabavit, navíc ho i něčemu naučí. Pokud je ještě k tomu i skladná a dá se snadno přenášet, myslím, že není co řešit.

Soňa T., Turnov