Jednou z podstatných částí dětské výbavičky je postýlka. Jakmile máte jasno, jestli bude postýlka dřevěná, cestovní, jestli budete mít kolébku, koš na kolečkách apod., začnete řešit, jakou matraci pořídit.
Do kolébky a koše se prodávají speciální matrace, kterou jsou uzpůsobené svými rozměry právě pro kolébku nebo koš. Cestovní postýlky bývají opatřené matrací již od výrobce. Avšak tato matrace bývá tenká a ne příliš pohodlná. Lepší je na tuto matraci pořídit ještě klasickou molitanovou matraci. Pokud bude postýlka cestovní, úplně postačí obyčejná dětská matrace. Jen si dopředu zjistěte rozměr cestovní postýlky, aby pak do ní koupená matrace dobře pasovala. Na českém trhu se objevily i matrace skládací, které jsou velice vhodné právě pro příležitostný spánek a na cestování. My tenkrát zvolili obyčejnou měkkou matraci do postýlky, za cca 300,-, s rozměry 120 cm x 60 cm x 7 cm. Matrace je dostačující, v současné době má své místo v koutku dětského pokojíku, kde slouží jako takový prostor pro odpočinek, natáhnutí, protáhnutí, případně posezení s hračkami.
Matrace se vyrábějí s nejrůznějšími náplněmi. Můžeme se setkat s matrací kokosovou, pohankovou, molitanovou, pružinovou, z vícevrstvé studené pěny, latexovou. Matrace můžeme koupit s odnímatelným potahem, případně můžeme dokoupit chránič matrace, nepromokavé prostěradlo nebo také obal na matraci. Můžeme pořídit matraci měkčí, středně tvrdou, tvrdou, také matraci v obalu s dětským potiskem. Záleží pak už jen na našich potřebách a požadavcích.
Co se týče jednotlivých použitých materiálů... Líná pěna například představuje materiál s vysokou hustotou, který je schopen správně rozložit váhu těla člověka a tím nabídnout vysoký komfort a odpočinek. Výhodou je dlouhá životnost. Studená pěna je druhem polyuretanové pěny, má větší, silnostěnné buňky, které zajišťují větší prodyšnost, nejsou snadno deformovatelné a odvádí teplo. Výsledkem je opět vyšší komfort při ležení. Pružinové matrace jsou zase tvořeny jádrem z ocelového drátu. Jsou konstruovány tak, aby opět rozkládaly hmotnost lidského těla, nezpůsobovaly otlaky, proleženiny apod.
V Českých Budějovicích vyrábí dětské matrace například firma Mičan. Nabízí matrace klasické polyuretanové potažené bílou látkou nebo látkou s dětskými motivy o výšce 8 cm. Tyto matrace do klasické dětské postýlky mají povolenou zátěž 30 kg. Dále si pak můžeme vybrat kokosové matrace s polyuretanovou pěnou. Jedná se o matrace sendvičové, tj. ve složení polyuretan, tzv. gumokokosová deska a polyuretan. Tyto středně tvrdé matrace mají na výšku 10 cm a povolenou zátěž pak 25 kg. Firma nabízí také pružinové matrace. Ty jsou tvořené textilní tkaninou, polyuretanovou pěnou a pružinovým jádrem Bonell o výšce 7 cm. Celkově má pak matrace výšku 11 cm a zátěž 35 kg. Můžeme zvolit také matraci z latexu. Jedná se o měkkou matraci o výšce 7 cm a zátěži 30 kg. Variací na běžnou latexovou matraci je pak měkká latexová matrace s línou pěnou. Líná pěna je tzv. viskoelastická pěna. Tyto matrace mají 10 cm výšku a 30 kg povolenou zátěž. Variantou na oblíbenou kokosovou matraci je pak matrace kokosová oboustranná. Tato matrace je tvrdá, s výškou 7 cm a zátěží 25 kg. Vyznačuje se složením kokos – polyuretan – kokos. Dále si můžete zvolit molitanovou matraci určenou pro cestovní postýlky, pak matraci kokosovou s línou pěnou, matraci se studenou pěnou apod. Firma je schopná také vyrobit matrace na míru. My máme od nich matraci kokos – molitan – kokos a molitanovou matraci do cestovní postýlky a jsme velmi spokojeni.

 

Veronika K., Turnov