Miminko tráví ze začátku takřka veškerý svůj čas v ležící poloze. Některé děti se zabaví samy tím, že leží a dívají se do stropu, z okna, na lidi kolem sebe. Některé vyžadují častou pozornost svých rodičů, chtějí, aby se na ně pořád mluvilo, aby je někdo neustále zabavoval. Ať je to tak či tak, je dobré, když se jejich rozvoj stále posiluje. Hrací deky, hrazdičky, hrací kolotoče, lehátka, to vše nám pomáhá, abychom děti nejen zabavili, ale také je něčemu přiučili.
V tomto článku se budu chvilku zabývat hracími dekami. Hrací deky se pokládají většinou na zem, někteří rodiče je dávají dítku do postýlky. Spíše však doporučuji jejich uložení na zem, aby se také dítku na chvilku změnil prostor, nemusí být přece celé dny v postýlce nebo v náručí. Hrací deky bývají prošívané, silnější, z odolných pevných materiálů, aby také něco vydržely. Pokud máme doma studenější podlahu, je dobré dát pod hrací deku třeba pěnové puzzle, děťátku se tak bude ležet pohodlněji a nebude mu zima.
Na hrací deku pak můžeme děťátko umísťovat na záda, pak si může hrát třeba s hrazdičkou, která bývá mnohdy součástí. Často také dítě pokládáme na bříško, případně ho k přetáčení se ze zad na břicho motivujeme. K tomu nám také může výborně posloužit hrací deka. Děťátko, které je na zádech a které uvidí vedle sebe nějakou zajímavou hračku na hrací dece, se bude chtít třeba za hračkou pootočit. Nějakou dobu to bude zkoušet, až se mu to skutečně podaří (většinou tedy s naší pomocí). Některé děti zas nechtějí být na bříšku vůbec, hrací deka je k tomu bude vhodně motivovat, protože když budou na bříšku, uvidí více hraček, více chrastítek, kousátek, stužek, míčků apod., než kdyby byly na zádech. Hrací deka také může motivovat k lezení děťátka, případně k plazení, když se bude chtít dostat třeba na její druhý konec za hračkou, která ho zrovna zaujme.
Hrací deky jsou tedy buď opatřeny hrazdičkou, nebo jsou bez ní. S hrazdičkou je třeba hrací koberec od Canpol Babies – ZOO, Lev, Medvědi, kuře; od Tiny Love – Tropický ostrov; od Nattou hrací deka Oasis; od Fisher Price Rainforest 1-2-3. Bez hrazdičky pak třeba Otočná laguna od Lamaze; od Tiny Love deka s polštářkem Žabka nebo deka s polštářkem Beruška.
Otočná laguna od Lamaze je velmi zajímavá deka, která posiluje dítěti krční a zádové svalstvo při pohybech na bříšku. Uprostřed je umístěná otočná podložka, která s dítkem od 2 měsíců nejprve trošku pohupuje. Kolem 3.-5. měsíce se pak dítko naučí zvedat hlavičku, pak se naučí také po otočné podložce pohybovat, tedy s ní i otáčet. Hrací kobereček sám pak obsahuje různé hračky, chrastítka, šustivé předměty, také dětmi oblíbené zrcátko.
Deka Fisher Price Rainforest 1-2-3 patří k dekám s hrazdičkami. Jak již název napovídá, jsou možné 3 způsoby užití. 1: dítě leží na zádech a hraje si s hrazdičkou nebo s tropickým stromem. 2: dítě leží na břiše a hraje si s hracím panelem, kde má umístěné i zrcátko, může se tak na sebe dívat. 3: Dítko už sedí, může si hrát s palmičkou, s tukanem s rolničkou, se žirafou a s tygrem.
Obě zmiňované deky se mi velmi líbí, určitě bych je doporučila i dalším rodičům a jejich dětem. Stejně tak bych ale doporučila i deky jiné. Děti ze začátku zajímá vše, co šustí, vydává zvuky, co je barevné, pískací, vše, co se hýbe. Právě hrací deky jim mohou hodně z toho poskytnout. Děti si vyhrají a rodiče s nimi. Případně si hrají děti a rodiče mají svých pár minutek volna.

 

Olga D., Praha