Děti by měly zvládnout se do 6 měsíců naučit přetáčet na bříško a zase zpátky na záda. Dost často zjistíme, že jakoby náhodou se naše dítko snadno přetočí z bříška na záda, ono má taky silnou motivaci, různě se natáčí, až se nakonec překulí zpět na zádíčka. Avšak přetočit se záměrně ze zad na bříško bývá často velkým problémem, zvlášť pak u dětí, které jsou trochu lenošivé už od přírody.

Když se na bříško nechce

Náš malý se prostě přetáčet na bříško nechtěl. Na břichu nebyl rád. Pokud jsme ho dali na břicho, jak se všude doporučuje, nechtěl na něm prostě být, vztekal se, ječel, žalostně plakal a když už to uměl, raději se překulil zpět na záda. Obecně se doporučuje pokládat děti na bříško každý den, klidně i na hodinu, třeba po koupání apod. Náš syn to ale nesnášel. Jsou prostě děti, které na břichu nebývají rády. Stejně tak se doporučuje dítě vhodně motivovat, dát před něj oblíbené hračky, zrcadlo apod. Avšak ani toto na synka nezabralo. Byl tak deprimovaný samotným faktem, že musí ležet na bříšku, že si okolních hraček a lákadel vůbec nevšímal. Okamžitě spustil hrozný ryk a nebyl k utišení. Doporučuje se také na děti mluvit a zabavit je svou vlastní osobou, aby pochopily, že na bříšku mohou pozorovat mnohem více zajímavých věcí. Ani toto však na syna nezabralo. Jen stále brečel a brečel a dal pokoj až v okamžiku, kdy se ocitl zpátky na zádech.

Přiznám se bez mučení, že jsem neměla tu sílu ho nechávat takto plakávat příliš často. Občas jsme s ním tedy zkoušeli ležení na bříšku, ale ne moc často. A jak syn to ležení na bříšku odmítal, tak se i odmítal do této pozice jakkoli dostávat. Neměl tedy žádnou motivaci k tomu, aby se přetáčel sám.

Pomohlo nám až speciální cvičení rodičů s dětmi

Tam jsem se dozvěděla, že je vhodné uchopit dítko ležící na zádech svojí pravou rukou za jeho pravou ruku a jemně táhnout přes hrudníček až k protilehlé podložce. Tento pohyb provádět volně několikrát za sebou. Totéž provádět s druhou rukou. Dítko se tak jakoby překulovalo na druhou stranu. Stačilo takto cvičit párkrát a synovi se toto cvičení velmi zalíbilo. Nakonec pak stačil jeden jemný tah ruky na protilehlou stranu a syn se sám překulil. Opravdu stačilo trénovat jen krátce. Syn sice stále nebyl rád v poloze na bříšku, avšak díky zmiňovanému speciálnímu cvičení se brzy zvládl do pozice na bříško dostat sám.

Pokud máte tedy se svými dětmi podobné trápení, stačí je pouze vzít za ruku a trochu vést. Ony to časem zvládnou samy. Pokud náhodou ne, poraďte se ještě s pediatrem. U nás však rada s pediatričkou pak již nebyla potřeba.

Kateřina