Bruslit se dá za každého počasí – od jara do podzimu na kolečkových bruslích, v zimě na ledních bruslích. Pokud se naučíte na jedněch, je téměř zaručené, že se naučíte na druhých :-) I když nějaké rozdíly se samozřejmě najdou!
V tomto díle se budu zabývat výukou bruslení na ledě. Myslím tím, rekreačním bruslením, tzn. výlety na bruslích po rybníce, různé hry, případně nějaký ten hokej na rekreační úrovni apod.

Kdy začít tedy svého potomka učit na bruslích?

Opět záleží na fyzické zdatnosti dítěte a na mnoha dalších faktorech – např. na tom, jak moc dítě se bojí. Doporučila bych věk 4 roky a více! Pokud ve 4 letech dítě o bruslení zájem nemá a spíše se bojí, tak klidně počkat, než dítě od sportu odradit!

Opět jako např. u lyžování, tak lze i výuku bruslení zaplatit. Nicméně kurzů zabývajících se výukou bruslení příliš mnoho není, to v první řadě. Za druhé je výuka bruslení dosti drahá, a pokud se chcete s dítětem zabývat bruslením jen rekreačně, tak skutečně nemá význam nějaký kurz platit. Zpravidla se jedná o kurz, který pokračuje s věkem v krasobruslení, nebo o kurz, kdy dítě později začne hrát hokej.


Pokud budete dítko učit sami, tak to má bezesporu jednu velikou výhodu a tím je společně strávený čas a především uvidíte první radost z úspěchů :-) ale i smutek z neúspěchů – pádů, což k bruslení také patří. Samozřejmě pokud chcete naučit dítě bruslit, tak musíte sami bruslení umět, neříkám, že byste měli předvádět piruety a podobně, ale neměl by pro Vás být problém plynulé jízdy.

Nejdříve dítě s ledem seznamte!

Postavte ho na něj, aby vědělo, o jaký povrch se jedná, že je kluzký apod. Následně ho seznamte s bruslemi, obujte mu je a vysvětlete mu, že „nože“ jsou ostré a podle toho se musí s brusličkami zacházet! Zpočátku ho nechte na bruslích po ledě jen tak chodit s tím, že ho držte za ruku. Pokud půjdete bruslit celá rodina, tak ho klidně držte za obě ruce, tzn. z jedné strany mamka a z druhé taťka. Dítě se postupně učí stabilitě. Poté mu vysvětlete, že musí mít nožičky mírně od sebe, lehce pokrčená kolena a být v mírném předklonu, nicméně že hlavu má mít zpříma a koukat, kam jede. Tuto pozici mu stále připomínejte! Až si je dítě jisté v chůzi následuje přešlapování z nohy na nohu, odrážení, přenášení váhy atd. Jak rychle tyto kroky půjdou za sebou záleží na tom, jak se dítě cítí, jak se v jednotlivých fázích zlepšuje, někomu to bude trvat déle, někomu to půjde rychleji.

Tip: Na trhu je spousta bruslí, různé typy (pro krasobruslení, rychlobruslení, rekreační bruslení apod.), různé barvy atd. Každopádně pro Vaše dítě je důležité, aby bota dobře pasovala – lepší je trochu větší, neboť v akorátních botech bude dítěti po chvíli zima, určitě jsou lepší jedny ponožky navíc! A především aby byl v bruslích zpevněný kotník! Pro ty nejmenší existují brusličky, říká se jim lidově „kačenky“, které mají dva nože vedle sebe, tzn. držet na nich stabilitu je mnohem snazší než na normálních bruslích, ale človíček se na nich zase moc nesveze.

Další tip: Samozřejmě v dnešní době, jako na většinu sportů a zvláště u dětí se používá helma, proto bych ji určitě nevynechala! Přeci jenom bezpečnost je na prvním místě, a pokud je dítě zvyklé na helmu z kola, tak mu na tom nepřijde nic divného.

 

Sport musí dítě bavit

Samozřejmě opět to bude chtít velkou dávku Vaší trpělivosti :-) Připravte si i vhodnou motivaci, své dítko znáte nejlépe, takže jistě dobře víte, jak jej motivovat. Pokud dítě pláče, bruslení ho nebaví, tak výuku odložte klidně o pár dní, týdnů. Uvidíte, třeba to příště půjde lépe :-)

A pokud jste příznivci spíše kolečkových bruslí, tak se těšte na další díl o učení na bruslích!