Návštěva dětského doktora – pediatra nemusí vždy představovat hrůzu a děs, pláč atd. Dítě se samozřejmě doktora bojí, má z něho jisté obavy. Z čeho to vlastně vyplývá? Z toho, že ti šťastnější, zdravější se setkávají s doktorem od mala poměrně často z důvodu povinného očkování. No, a samozřejmě očkování není nic příjemného a děti si tuto situaci moc dobře pamatují, ikdyž to neumějí pojmenovat

Nicméně každý „malý pacient“ má jistě doma nějakého svého oblíbeného „hrdinu“, oblíbenou hračku, např. panenku, plyšáka, nějakou postavičku apod. A díky ní byste se mohli strachu, obav z doktora zbavit.

Hra na doktora

Takže co bych doporučila? Hrajte si s dítětem a jeho panenkou-plyšákem na doktora. Klidně pořiďte malého doktora domů, na trhu je spousta „her“ obsahujících různé lékařské nástroje, nejčastěji z plastu. Tyto lékařské pomůcky jsou velmi podobné skutečným, se kterými se dítě u doktora setkává. Ale lze se poradit i jinak, např. použít z lékárničky nepotřebné, či datem prošlé obvazy apod. Samozřejmě dítěti půjčte jen to, co odpovídá jeho dovedenostem, jeho věku.

 

Ukažte si prohlídku u lékaře doma

Následně ukažte dítěti na jeho těle, jak si pan doktor poslechne srdíčko, vysvětlete mu, proč to dělá a že je to prostě jenom zastudí. Ukažte mu názorně, jak vypadá postup, když se dává injekce. Že je potřeba místo očistit mokrým obvazem, pak že to chvilinku zapíchá jako od včelky a pak že se dá náplast a hotovo. Nechte, ať zkusí ošetřit podobným způsobem svoji panenku, svoje plyšové zvířátko. Pochvalte je, pokud vyšetření proběhlo v pořádku :-)

Nic nezapírejte

A jedna rada k nezaplacení! Nelžete. Neříkejte, injekce nebolí apod. Neboť tímto dítě akorát získá k Vám ohledně informací o doktorech nedůvěru! Očkování prostě bolí, minimálně je nepříjemné. Takže mu řekněte pravdu, že injekce, chvilečku zabolí, ale že se pak místo zalepí, pofouká a už to bude zase dobré. A že díky injekci, kterou dostane na dítě nevlezou bacily, kvůli kterým byste museli být doma a nemohli byste chodit na výlety, na hřiště za dětmi apod. že to určitě zvládne, vydrží a když bude hrdina, že určitě dostane od doktora-doktorky obrázek, který budete moci potom doma hezky vybarvit, ukázat tatínkovi apod. Nebo pokud, to dítě zvládne dobře a návštěva bude v podstatě příjemná, tak mu kupte nějakou malou sladkou odměnu, o které ho předem informujte.

Uvidíte, když dítě bude předem vědět, co bude u doktora v danou návštěvu probíhat, že bude klidnější, vyšetření bude probíhat vícero v pohodě atd. A pokud bude vědět, že následuje odměna v podobě obrázku, lízátka, tak se budu jistě snažit situaci dobře zvládnout.

Jak zvládnout pobyt v nemocnici

No, a pokud máte „smůlu“ a musí být Vaše dítě hospitalizováno v nemocnici, tak nezoufejte, i s tímto problémem se jistě dobře vypořádáte. Vím, o čem mluvím, neboť v tomto roce byli hospitalizováni kvůli těžkému zánětu ledvin v nemocnici obě moje děti a zvládli jsme to a do dneška jsme s některými sestřičkami v kontaktu. Takže pokud je to jen trochu možné, tak s dítětem určitě v nemocnici zůstaňte, sice Vás to bude stát další finance, ale to že to Vašemu dítěti psychicky pomůže je k nezaplacení. Vysvětlete mu úměrně jeho věku, proč musíte v nemocnici spinkat, vždy ráno mu řekněte, co se ten den bude dít a proč. A nejlépe to ti nejmenší pochopí, když jim na jejich mazlíčcích-kamarádech lékařský zákrok ukážete. No a úplně těm nejmenším pomůže, že jste přítomni, že je pochováte, pohladíte.

Použijte hračky

V podstatě i díky mazlíčkovi (panence, plyšáčkovi) můžete zjistit, co dítě přesně bolí. Když Vaše dítě pláče, že ho něco bolí, tak se samozřejmě zeptejte co. Nikdy situaci nepodceňujte. Při odpovědi bříško se toho sice moc nedozvíte, takže vemte třeba právě plyšáka a ukazujte kde bříško přesně bolí a určitě se ke konkrétnímu místu postupně dopracujete.

A závěrem. Pokud se dítě u doktora bojí a prostě pláče, tak se na něj nezlobte. Snažte se mu býti spíše oporou, i když chápu, že je to těžké, ale i my měli období panické hrůzy z doktora a čím více jsme doktoři doma, tím radši k doktorovi chodíme :-)