Pokud dítě kojíme, kojíme ho třeba do toho půl roku. Znamená to, že 6 měsíců naše miminko dostává výhradně mateřské mléko, 6 měsíců se tedy setkává pouze s našimi prsy. Pak nastane období prvních příkrmů a my budeme chtít kromě nových jídel zavádět také nějaké ty nové tekutiny, zvlášť, pokud je venku třeba vedro a naše dítko má potřebu více pít. Tekutiny navíc musíme také zavést v době, kdy máme čím dál méně mateřského mléka, kdy má naše dítě prostě žízeň a prsa už ho zásobovat nestačí.

Kojenecké lahve stranou

Jenže to, aby se dítě naučilo pít z něčeho jiného než z prsu, může být velmi náročné. Plně kojené děti dost často odmítají také klasickou kojeneckou lahev. Ale to je jedině dobře. Není potřeba je po půl roce kojení zvykat na lahvičku. Spíše vidím výhodu v tom, že si dítě na lahev a na její savičku nikdy nezvyklo. Berme to tedy spíše jako plus, než jako mínus.

Začněte obyčejnou vodou

Jakmile chceme dítěti podat nějaké další tekutiny, doporučuji sáhnout po obyčejné vodě. Je na vás, jestli budete vodu ještě převařovat, nebo jestli kupovat kojeneckou, nebo převařovat i tu kojeneckou. A pak je hlavně na dítěti, jestli vodu přijme nebo ne. Musíte to prostě zkusit. My měli vyzkoušeno, že v těch 6 měsících malý bez problémů přijal učící hrneček se silikonovým pítkem, protože s příjmem tekuté kaše v tomto hrnečku neměl vůbec žádný problém. Proto jsme předpokládali, že i vodu přijde velmi snadno. Jaké však bylo naše překvapení, když tomu tak nebylo. Zjistili jsme, že náš syn vodu prostě nechce.

Když dítě vodu nechce

Tak jsme zkusili koupit postupně různé druhy dětských čajů, až nakonec vyhrály ty granulované dětské od Hippu. Zhruba po 2 měsících však začal pití z učícího hrnku sabotovat, čaj odmítal. Zkusili jsme tedy zase vodu a hle – syn ji začal pít jako nikdy předtím. Najednou mu čaj vůbec nechutnal, zato voda velice. A u ní už zůstal. Dnes ve 2 letech a 7 měsících nepije nic jiného, než vodu. Chuťové buňky dětí se prostě vyvíjejí, pokud vašemu dítěti jedno nechutná, můžete zkusit něco jiného, a stejně tak pokud mu něco zachutná, neznamená to, že mu to bude chutnat až do konce života. Je třeba to respektovat a prostě dál a dál zkoušet. Žádný učený z nebe nespadl.

Vyzkoušejte různé druhy hrnečků

Syn postupně přešel z měkkého silikonového pítka na tvrdší pítko, stále pil večerní tekutou kaši i denní pití (vodu) z netekoucího učícího hrnku, mohli jsme kupovat jakékoli značky, syn s tím neměl problém a pil z jakéhokoli hrnečku. Vyhnuli jsme se tak používání jakékoli klasické dětské kojenecké lahve. Děti mých kamarádek však často v začátcích učící hrnek odmítaly. I zde platilo, že nejlepší je trpělivě zkoušet, tedy kupovat nové a nové učící hrnečky a zkoušet, který dítěti padne, ze kterého bude bez problémů pít, a který bude prostě ten správný. Jedině se musíte řídit věkovým doporučením od výrobců, jinak můžete bez obav experimentovat. Věřte, že jednou ten správný hrneček a ten správný nápoj najdete. Dítě se pak naučí pít úplně samo. Stačí se obrnit notnou dávkou trpělivosti.

Karolína