Kolem šestého měsíce věku naší dcerky nastal čas, kdy bylo potřeba začít zkoušet nějaké to jídlo ze lžičky. Zvolili jsme příkrmy od Hami, tedy ty typu „První lžička“ (První lžička mrkev, První lžička brokolice) a těšili se, jak bude malá pěkně papat. Jinou než kladnou zkušenost jsme totiž od našeho prvního dítěte neznali. Syn jedl vždycky krásně, snědl jakékoli skleničky, zeleninové, masové, ovocné, s ničím neměl problém, neplival, pěkně jedl.

Avšak dcera se ukázala být jako pravý opak. První mrkev hned plivala, prskala, předstírala zvracení. Byla jsem z toho docela nešťastná a neuměla si to vysvětlit. Některé děti si však na nové chutě musejí zvykat opravdu dlouho.

Abychom dcerku naučili na lžičku, zkusili jsme koupit rýžovou nemléčnou kaši Hipp a zamíchat ji do mléka Nutrilon HA. A najednou nastal naprostý obrat! Dceři kaše velmi zachutnala, nemohla se dočkat další lžičky. Mezi jednotlivými sousty vydávala hlasité nedočkavé zvuky. Mrkev v poledne však stále nic moc. Nic moc nebyla ani brokolice od Hami značená jako „První lžička brokolice“. Přitom tuto výživu náš starší syn tenkrát tak miloval. V brokolici je totiž přidaná ještě jablečná šťáva, díky které je celý pokrm daleko chutnější. Dcerka se však nedala nalákat ani na toto.

Pak jsem zkusila koupit dýni, První dýni od Hippu. A najednou dcera začala jíst, přímo hltat! Dýně jí opravdu zachutnala. První den jsem zkusila pár lžiček, další den dojedla skleničku, pak si dala během dvou dnů ještě jednu sklenku. Později jsem jí dýni naředila opět mrkví od Hami, za pár dnů pak brokolicí od Hami, pak jsem míchala mrkev s brokolicí, mrkev s bramborem apod. Dcerka se krásně rozjedla.

Pokud tedy vaše dítě nebude něco jíst, zkuste s tím třeba pár dní počkat, pak zkusit jinou příchuť, pokud zachutná ta, tak spolu s ni do misky zamíchat příchuť předchozí. Věřte, že to není tak, že by dítěti něco extra nechutnalo. Ono ještě neví, co mu chutná, a musí si na všechno teprve postupně zvykat. Není také potřeba dítko hned napěchovat celou skleničkou. Stačí dát pár lžiček, další den více a třetí den pak sklenku dojíst. Jako nejlepší způsob zavádění nových chutí se mi jeví jejich míchání s chutěmi, které už dítě zná a se kterými nemělo žádný problém. Osobně určitě značky Hami a Hipp doporučuji.