Kartáč a hřebínek pro miminko bývají většinou součástí každé výbavičky, kterou si před porodem chystáme. Je však opravdu nutné malá miminka česat? A co když se vám narodí dítko, které mít vlásky ještě ani nebude?

Většinou se rodí děti s nějakými vlasy, které jim pak postupně vypadávají a nahrazují se těmi stálejšími. To, jakou barvu vlasů bude miminko mít, jak je bude mít husté a jak rychle mu porostou, se nedozvíme hned, často je to hudba daleké budoucnosti. Některé maminky dítko nečešou vůbec, hlavičku jen naolejují nebo nakrémují a nechají to být.

Já to měla tak, že u prvního dítěte jsem jen občas po koupání použila dětský kartáč s jemnými štětinkami, synovi to česání dělalo dobře. Víceméně jsem ho česala kvůli tomu, aby hezky vypadal. Vyhrála tedy ta estetická stránka věci. Která maminka by nechtěla mít své miminko nejkrásnější, že. Když byl synovi asi tak jeden rok, přešli jsme na česání dětským hřebínkem, přece jen už měl ty vlasy delší, česaly se tak lépe než tím maminkovským kartáčkem.

U druhého miminka jsem však česala nejen kvůli estetické stránce, přece jen, máme holčičku, ale také z praktických důvodů. Dcerce se začaly dělat ve vláskách šupinky, které bylo potřeba nakrémovat nebo naolejovat a vyčesat. Vyzkoušeli jsme řadu krémů a olejů, až nakonec vyhrála Linola Lotion a speciální olej na předpis z lékárny. Celý proces byl však stejný, ať se použil jakýkoli přípravek. Nejprve hlavičku dítěte omýt, pak namazat, pěkně promastit silnější vrstvou oleje nebo krému, nechat chvilku působit, klidně i dvě, tři hodinky, a pak pěkně vyčesat tím hřebínkem. Některé maminky raději používají kartáček, říkají, že jim tím jdou ty šupinky vyčesat lépe. Nám se osvědčil spíše ten hřebínek, má hrubší a jemnější stranu, na konci takové mini bodlinky, které ty suché šupinky z dětské hlavičky snadno seškrábnou.

Pokud tedy přemýšlíte, jestli kartáček a hřebínek pro miminko pořídit, za sebe říkám ano. Kartáč se většinou prodává v sadě spolu s hřebínkem, najdete ho u nejrůznějších dětských značek,  sadu koupíte i třeba v DM drogeriích v drogeriích Rossmann apod. Můžete zvolit neutrální barvu, případně si vybrat barvu podle pohlaví vašeho dítěte, záleží na vás. Je dobré, když budete mít kartáček a hřebínek doma už před narozením dítěte. Domnívám se totiž, že dříve nebo později budete oba tyto předměty potřebovat. Navíc to není zrovna nějak závratná investice, jedná se o jednu z nejlevnějších věcí určených pro malá miminka.