Jedny Vánoce skončily a nyní už se zase pomaloučkými krůčky blíží další. A s tímto časem jsou bezesporu spojené taky kopce dárků. Kolikrát si myslíme, že haldou dárků uděláme dětem největší radost. Bohužel, nemusí to být úplně pravda. Pokusíme si to vysvětlit.

Co jsi měl pod stromečkem?

Určitě si vzpomínáte na situace, kdy se vás třeba den po Štědrém dnu někdo zeptal, co jste našli pod stromečkem. A vy? Najednou jste si nemohli vzpomenout, bylo toho tolik, že jste museli dlouho pátrat v paměti, co jste vlastně dostali, jestli to bylo tričko nebo hračka. Nemyslíte si, že je to škoda? Byli jste tak zahlceni dárky, že jste si je pak už ani nepamatovali.
Vzpomínáte si i na ten chaos při rozbalování dárků? Dárek první, druhý, třetí, honem rozbalit další, aniž byste si ten první, druhý a třetí pořádně prohlédli… Místo čisté radosti z pár dárků pak nastoupil chaotický pocit a touha všechno rozbalit. Už to pak není „podívejte, co jsem dostal“, ale „podívejte, kolik jsem toho dostal“.

Méně je někdy více

Možná právě v tento okamžik je lepší se zaměřit na kvalitu, ne na kvantitu. Pokud jste někdy dostali méně dárků, avšak o to kvalitnějších, určitě si je pamatujete ještě teď. A nejde jen o kvalitu zboží jako takového. Samozřejmě, dárek (zvlášť pak hračka pro dítě) by měl být kvalitně zpracovaný, nezávadný, pro dítě a jeho věk, rozumové a vývojové schopnosti naprosto vhodný. Dárek by však měl být i vhodný přesně pro vaše dítě. Vy znáte své dítě nejlépe, proto zvolte takovou hračku, o které tušíte, že bude vaše dítko bavit nejvíce. A nedívejte se po tom, co kupují zrovna všichni ostatní nebo co je prostě v módě, na co jdou nejvíce reklamy. Ne, vybírejte to, co potěší vaše dítě. Každý je jedinečný. Ze značek pro kojence a batolátka bych doporučila Lamaze, Fisher Price a další podobné. Děti si často vyhrají také s hračkami z řetězce IKEA.

Nechte dítě vybrat si hračky

Je dobré vzít dítko do herny nebo třeba ke stejně starému kamarádovi a podívat se, s čím si tam bude nejvíce a nejdéle hrát. To pak můžete pořídit i domů. Pokud máte další tipy na dárky, neváhejte je sdělit také prarodičům, tetám, strýcům, prostě všem, kteří budou chtít vašemu děťátku také něco koupit.

Nejlepší je však opravdu zvolit jen 1 nebo 2 hračky. Dítě z nich bude mít velkou radost, a přitom jimi nebude zahlceno. Bude moci s čistou hlavou druhý den říct, co k těm Vánocům vlastně dostalo. Pokud už dáte dítěti víc hraček, bude lepší mu je dávkovat. Například jeden večer 2 hračky, další večer další 2 apod. Dnes jsou děti zahlceni příliš mnoha věcmi, a je pak škoda, když si ty jednotlivé věci nedokážou a nemohou plně užít.

Metoda jednoho či dvou dárků se doporučuje také na narozeniny, svátky a další příležitosti. Nemusí se jednat jen o Vánoce. Tuto metodu určitě doporučuji, uvidíte, vaše dítě bude šťastnější.