Kočárek by se dal nazvat základním kamenem dětské výbavičky, nebo také jedním z pilířů výbavičky pro novorozence. I když se objevují alternativní způsoby přenášení miminka (šátek, klokanka, ergonomické nosítko, krosna na větší dítě…), kočárek stále zůstává tím nejrozšířenějším.
Já se po kočárku začala poohlížet někdy kolem 15. týdne těhotenství. Bylo sice ještě brzy, ale na druhou stranu jsem již byla v 2. trimestru, a tudíž to největší riziko už bylo de facto za námi. Měla jsem představu takového kočárku, který bude relativně lehký, snadno složitelný, který zvládne terén i městskou dlažbu, takový, který bude pro dítko prostorný. A samozřejmě takový, který nebude drahý, a navíc se mi bude líbit po stránce vzhledové.
Měla jsem několik kočárků vytipovaných, avšak občas přicházelo rozčarování. To, co se mi líbilo na internetu, už nebylo ve skutečnosti takové, jaké jsem si nejprve představovala. A naopak, to, co se mi na internetu vůbec nelíbilo, se mi pak ve skutečnosti líbilo velmi. Myslím, že si tímto musí projít všichni rodiče. Je dobré, když se s kočárkem seznámí i v reálu, aby pak viděli, do čeho jdou. K nezaplacení jsou také zkušenosti ostatních rodičů, kteří již s daným kočárkem nějaký čas jezdí (ideálně v létě i v zimě, tím získají zkušeností s jeho jízdními vlastnostmi nejvíce). Co však vyhovuje jedněm rodičům, nemusí vyhovovat druhým. Náš druhý kočárek, sporťák B-Smart 3, jsme zas naopak objednali pouze přes internet, předtím jsme ho v reálu neviděli, avšak měli jsme již dobrou zkušenost s tou firmou (Britax), pročetli si diskuze na internetu a neváhali. A dobře jsme udělali.
U prvního kočárku jsme naopak vsadili na osvědčenou klasiku. A to doslova. Manželův kamarád prodával po 1 dítěti velmi zachovalý polský kočárek Zagma Samba. Mně na první pohled učarovala barevná kombinace – šedo-limetkový. Kočár je opatřený spoustou látky, dítko je v něm dobře kryté. Navíc je to kočárek velmi stabilní, s možností pohupování, ideální do terénu. Klasický čtyřkolový, s prostorným nákupním košíkem. Má spoustu dalších předností – okénkem v zadní stříšce může dítko koukat ven, pokud již leží na bříšku; kočárek má vložnou tašku pro novorozence, díky které se dá spící miminko snadno kamkoli přenést; taška pro novorozence je opatřena látkovým krytem, celý kočárek pak lze také ještě přikrýt navíc; boudička obsahuje takový kšilt, který dobře chrání dítko před nepřízní počasí; na kočárek je možné koupit i obyčejnou pláštěnku z drogerií Rossmann nebo DM. Pokud již nechceme kočárek používat jako hluboký, je možné jej snadno přestavět na sporťák. Kočárek má navíc přehazovací rukojeť, což oceníme v případě silného větru nebo pokud svítí slunce. Rukojeť je výškově nastavitelná, kočárek je tak vhodný jak pro menší (pro mě) postavy, tak i pro lidi vysoké (manžel). S tímto kočárkem jsme byli spokojeni. Na miminko opravdu ideální. V zimě krásně kryl, nebylo potřeba dítko moc nabalovat; navíc projel každý sníh, ba skoro i vánici. A že ta zima tenkrát byla tuhá. A také se vešel do klasického starého panelákového výtahu, tím pádem také do nejrůznějších dveří.
Dnes je možné si vybrat ze spousty různých kočárků, můžeme volit různé materiály, způsoby zpracování, vybírat různé funkce, barevné kombinace. Existují určité modely, které na ulicích potkáváme neustále, které jsou velmi oblíbené. Nám se ten náš první také osvědčil dokonale.

 

Renáta V., Kopřivnice