Pokud by se mě někdo zeptal, která část výbavy pro miminka a děti vůbec se mi nejvíce osvědčila, váhala bych mezi několika. Ale rozhodně by v množině skvělých pomůcek a „vychytávek“ nechyběla odsávačka nosních hlenů připojitelná na vysavač. Pomůcka, která překvapí svou jednoduchostí i účinností. Pár kousků plastu, řeklo by se. Ale kolika bezesných a proplakaných nocí nás s dětmi ušetřila, se vyčíslit nedá.


Vyzkoušela jsem několik druhů odsávaček, ale jen jedna jediná splnila to, co jsem od ní očekávala, ostatní zůstaly daleko vzadu.

1. Balónková odsávačka – zmáčkneme balónek, přiložíme plastový kónus k nosní dírce, uvolníme balónek a ten nasaje sekret. U silné a husté rýmy se neosvědčila. Odsávání bylo zdlouhavé a neúčinné.


2. Obyčejná hadičková odsávačka tvořená plastovou nádobkou s dvěma silikonovými hadičkami -  jedna se zavede do nosu miminka, druhá do úst rodiče, který sáním jedné hadičky dostává hlen druhou z hadiček do nádobky.  Jak miminku tak mně se zdála tato procedura velmi nepříjemná, zdlouhavá a málo účinná. Navíc jsem měla neodbytný pocit, že se odsávačkou ke mně dostávají bacily – po odsávání touto odsávačkou jsem téměř vždy chytla rýmu i já.


3. Bateriová cestovní odsávačka s výměnnými nosními nástavci  - ani tato odsávačka nepřekvapila zvláštním výkonem.  Vyměnitelné nástavce jsou navíc poměrně drahé vzhledem k tomu, že jsou na jedno použití, a nutnost vzít do ruky šroubovák pro otevření krytu baterií ve mně rovněž nevyvolávala vlnu nadšení zejména s ohledem na to, že se předpokládá použití na cestách.


4. Odsávačka nosních hlenů připojitelná na vysavač – tato odsávačka vyhrála na celé čáře. Za pár vteřin byl vždy nos průchodný a dítě spokojené, odsává opravdu účinně.  Lze ji snadno čistit a dezinfikovat.


Obě děti snášely jak samotné odsávání  tak hluk vysavače většinou velmi dobře. Dokonce si časem začaly o odsávání touto odsávačkou samy říkat.  A nepřestaly dodnes, kdy je dceři téměř šest let a synovi tři roky. Jakmile mají skutečně silnou rýmu, kterou je obtížné vysmrkat, rády si přijdou pro pomoc. A já jim ráda s odsávačkou v ruce vyhovím.

Petra