Možná si říkáte, jestli je potřeba kupovat speciální přístroj – sterilizátor na kojenecké lahve. Odpověď může být různá. Určitě se s tím setkáte, pokud se zeptáte více matek. Některé si sterilizátor nemohou vynachválit, další používají speciální sterilizátor do mikrovlnné trouby a jiné tvrdí, že je to zbytečnost, že stačí mít po ruce hrnec s vodou, tu dovést k bodu varu, vhodit předměty, které chceme vysterilizovat, a 5 minut povařit. Hotovo. Tečka. Jak to tedy ve skutečnosti je? Je potřeba si sterilizátor pořizovat ještě před narozením miminka?

Osobně bych sterilizátor kupovala až podle situace, která po narození miminka nastane. Pokud totiž budete bez problémů 6 měsíců dítě plně kojit, nebudete potřebovat skoro nic, jen občas vysterilizovat nějakou tu hračku či dudlík. A na to opravdu postačí ten hrnec s vodou a 5 minut vyvařování.

Pokud však dojde k situaci, kdy kojit nebudete, ať už z různých důvodů, pak bych se ke sterilizátoru kojeneckých lahví přikláněla. Uvidíte, že těch lahviček bude najednou potřeba vícero, nebudete stíhat je vymývat a vyvářet v hrnci s vroucí vodou, potom se vám bude nějaký ten sterilizátor určitě hodit.

Jaké jsou tedy typy sterilizátorů? Jak se v nich zorientovat? Můžete si rovnou zakoupit celý set kojeneckých lahví a potřeb i se sterilizátorem do mikrovlnné trouby. Takové možnosti nabízí Tomee Tippee. Od této značky můžete zakoupit tzv. startovní set C2N se sterilizátorem do mikrovlnné trouby. Tento set obsahuje: parní sterilizátor do mikrovlnné trouby, ve kterém můžete vysterilizovat až 4 lahvičky a další předměty za 4 – 8 minut, podle síly mikrovlnné trouby. Dále sada obsahuje tři 150ml kojenecké lahve Closer to Nature, 2 náhradní savičky se středním průtokem, 3 víčka k lahvím, 2 šidítka Pure, 2 termoizolační obaly na lahve. Podobně můžete zakoupit třeba Philips Avent Sterilizátor – Startovací sadu. Tato sada obsahuje parní sterilizátor do mikrovlnné trouby, do kterého se vejde až 6 lahví Avent. Dále sada obsahuje odměrku, kleštičky, 2 lahve po 125 ml a 2 lahve po 260 ml. Podle příkonu trouby pak tento sterilizátor vysterilizuje lahve za 2 – 6 minut. Pokud se sterilizátor neotevře, zůstávají předměty v něm sterilní až po dobu 24 hodin.

Chicco pak nabízí třeba Sterilizátor elektrický na 8 lahví. Tento sterilizátor se opět hodí jak na lahve, tak i na různé další předměty, jako dudlíky, odsávačku mateřského mléka apod. Předměty vysterilizuje za 15 minut.

Fisher Price zase nabízí Elektronický parní sterilizátor, který se prodává v sadě se 2 kojeneckými lahvemi o objemu 250 ml, 1 tréninkovým nekapajícím hrnečkem, 1 dudlíkem pro kojence, kleštěmi, odměrkou a s kartáčem na kojenecké lahve. Do tohoto sterilizátoru se vejde 7 lahví, které vysterilizuje za 9 minut.

Zvláště tedy pokud byste měli vyvařovat často nebo pokud byste měli děťátko krmit výhradně umělým mlékem, doporučuji se po sterilizátorech podívat. Myslím, že to rozhodně není marná investice. Můžete v nich sterilizovat více lahví najednou, někdy se jedná o opravdu velké množství, klidně všechny lahve použité za jeden den. Doba sterilizace také není nikterak dlouhá. Určitě vám to ušetří čas i práci.

Radka H., Ostrava