Mezi osvědčené a přitom zábavné metody, jak spřátelit děti s míčem, patří i takzvaná „školka“.

Stejně jako školka se švihadlem má i tato sestava spoustu modifikací – záleží vždy na dohodě mezi hráči. Podstata je stejná jako u školky se švihadlem: Celá sestava se skládá z deseti částí a každá část obsahuje vždy o jedno méně opakování daného prvku než sestava předchozí. Začíná se na deseti opakováních jednoho prvku a končí se jedním provedením prvku posledního. Po chybě hráče nastupuje další hráč. Jakmile přijde opět řada na hráče, jenž chyboval, pokračuje tento v té sestavě, kterou prve zkazil, a tu opakuje od začátku. Vyhrává ten, kdo dokončí celou školku jako první.

Příklad školky:

1. Vyšleme míč proti zdi a chytneme oběma rukama 10x, 2. Vyšleme míč proti zdi, tleskneme a chytíme obouruč 9x, 3. Vyšleme míč proti zdi a 2x tleskneme, než míč chytíme, celkem 8x, 4. Vyšleme míč proti zdi, rukama uděláme „mlýnek“ (lokty na šíři ramen, ruce přes sebe a točíme předloktími) a míč opět chytíme, to celé 7x, 5. Vyšleme míč proti zdi a chytíme jen pravou rukou 6x, 6. Vyšleme míč proti zdi a následně chytíme jen levou rukou 5x, 7. Vyšleme míč proti zdi pod pravou nohou a chytíme 4x, 8. Vyšleme míč proti zdi pod levou nohou a chytíme 3x, 9. Vyšleme míč proti zdi, po odražení jej odbijeme jako při volejbale a opět po odražení chytíme 2x, 10. Vyšleme míč proti zdi, otočíme se okolo vlastní osy a míč chytíme 1x.

Pokud nemáme poblíž zeď, proti níž bychom mohli míč vysílat, můžeme míč házet do vzduchu. Sestavy můžeme obměňovat, zařazovat i jiné prvky, například driblování (levou rukou, pravou rukou, oběma, driblování a zároveň přehazování levé nebo pravé nohy přes míč, driblování mezi rozkročenýma nohama a skrze rozkročené nohy, driblování, při němž si sedáme a opět vstáváme atd.).

Míč může být postrachem, pokud jej známe jen v roli hráče, jenž se stává snadným terčem při vybíjené. Může být i kamarádem, se kterým se venku nenudíme. Ne každý je na míčové hry šikovný. Ale jen ten, kdo je odmítá alespoň zkusit, opravdu prohrává. Ostatní vyhrávají. Už jen tím, že míči dají šanci.